Strona główna > konklawe 2013 > Początek konklawe

Początek konklawe

11 lutego 2013 roku, Benedykt XVI zapowiedział rezygnację ze sprawowania swojego urzędu , co wstrząsnęło całym światem i Kościołem. Wielu było zdziwionych, bo to w końcu pierwsza abdykacja od wieli, wielu lat. Reakcji było tak wiele, jak wielu jest ludzi. Ale czy takie coś w ogóle może się zdarzyć? Czy to jest powód do zgorszenia. Art. 332 KODEKSU PRAWA KANONICZNEGO mówi: Gdyby się zdarzyło, że Biskup Rzymski zrzekłby się swego urzędu, to do ważności wymaga się, by zrzeczenie zostało dokonane w sposób wolny i było odpowiednio ujawnione; nie wymaga zaś niczyjego przyjęcia. (Art. 332§ 2). Tak wiec, widzimy, ze nie jest to powód do zgorszenia czy niepokoju.

Dzisiaj 12 marca 2013 r., miesiąc po owej wiadomości, zaczyna się konklawe (łac. Conclave -zamknięte pomieszczenie w budynku, pokój). Jest to trudny czas nie tylko dla kardynałów, którzy muszą podjąć niezwykle ważną decyzję, ale także dla całego Kościoła, który w tym czasie jest półsierotą. Pamiętajmy w tym czasie w modlitwie o kardynałach, o światło Ducha Św. dla nich. Dla nas to tylko chwila modlitwy, ale tam, w Watykanie może się bardzo przydać!

W konklawe weźmie udział 117 kardynałów elektorów – 67 z nich zostało mianowanych przez Benedykta XVI, a 50 przez Jana Pawła II. Wśród nich jest 4 Polaków. A wszyscy mają poniżej 80. roku życia, ponieważ starsi nie mają bowiem prawa głosu w wyborach, a nowy papież być wybrany większością 2/3 głosów. Teraz pozostaje nam się tylko modlić i czekać na biały dym…

Listę kardynałów elektorów znajdziecie TU.

Reklamy
Kategorie:konklawe 2013
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: