Strona główna > Uncategorized > Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa

     Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa. Liturgia wspomina dziś uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, który bezpośrednio poprzedzał Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające tłumy rzucały przed Chrystusem płaszcze oraz gałązki, wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu”. W Chrystusie wypełniają się starotestamentowe proroctwa, które zapowiadały przyjście Mesjasza od strony Góry Oliwnej.

Atmosfera wjazdu Chrystusa na osiołku do Jerozolimy jest atmosferą, która towarzyszy przybyciu króla. Osiołek niosący króla jest bowiem symbolem rządów pokoju. Symbolika wjazdu Chrystusa do Jerozolimy ukazuje, że Jezus przybywa jako Król i Pan do swojego miasta, przynosząc ze sobą błogosławieństwo i powodzenie dla Świętego Miasta, a przez nie dla całego narodu. Liturgia Niedzieli Palmowej jest jednak rozpięta między dwoma momentami. Z jednej strony bierzemy udział w radosnej procesji z palmami i wołamy „Hosanna”, a drugiej słyszymy opis Męki Pańskiej, opis zmierzania Chrystusa od Wieczernika do tajemnicy Męki i Krzyża. Kościół chce w ten sposób podkreślić, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane. Pomimo, że za kilka dni Chrystus podejmie okrutną śmierć, to jednak nigdy nie pozbawi się królewskiego majestatu i prawa do panowania.

Kontrast, jaki ukazuje dzisiejsza liturgia ma pobudzić nas do refleksji nad życiem. Bowiem i w naszym życiu często bywa podobnie. Wielokrotnie po chwilach uniesienia i radosnego spotkania z Chrystusem przychodzi czas zapomnienia o tym przeżyciu, a czasem nawet zupełne odwrócenie się od uznawanych wartości. Jeszcze głębiej ukażą nam to kolejne wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Pamiętajmy jednak, że po nich przychodzi poranek zmartwychwstania. Zmartwychwstały przychodzi jednak tylko do tych, którzy go naprawdę Go kochają. Niech nasza dzisiejsza radość Niedzieli Palmowej prowadzi nas w miłości do przeżycia radości Zmartwychwstania.

 Obrazek

Reklamy
Kategorie:Uncategorized
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: