Strona główna > uroczystości > Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Jednorodzony Syn Boży, chcąc nam dać udział w swoim bóstwie, przyjął naszą naturę, aby stawszy się człowiekiem, ludzi uczynić bogami. Co więcej, wszystko, co od nas przyjął, w całości przeznaczył dla naszego zbawienia. Ciało swe ofiarował Bogu Ojcu jako przebłaganie za nas. Krew swoją wylał dla naszego odkupienia i obmycia, abyśmy wykupieni z nieszczęsnej niewoli, dostąpili oczyszczenia ze wszystkich grzechów. Aby zaś na zawsze trwała wśród nas pamięć o tak wielkim dobrodziejstwie, pod postacią chleba i wina pozostawił swoim wiernym Ciało swe na pokarm i Krew za napój. O zadziwiająca i wspaniała Uczto, zbawienna i pełna wszelkiej słodyczy! Cóż może być nad nią wspanialszego? Już nie mięso kozłów i cielców, jak w Starym Testamencie, ale sam Chrystus, prawdziwy Bóg, podawany jest tutaj do spożywania. Żaden inny sakrament nie jest bardziej zbawienny; on usuwa grzechy, pomnaża cnoty, duszę nasyca obfitością duchowych darów. W Kościele Eucharystia składana jest tak za żywych, jak i umarłych, aby pomagała wszystkim, bo dla dobra wszystkich została ustanowiona. W końcu nikt nie potrafi wypowiedzieć słodyczy tego sakramentu. Przezeń kosztuje się radości duchowej u samego źródła; przezeń czci się pamiątkę niezrównanej miłości, okazanej podczas męki przez Chrystusa. Aby przeto ogrom tej miłości jak najdoskonalej wyrył się w sercach wiernych, po odprawieniu Ostatniej Wieczerzy wraz ze swymi uczniami, kiedy to zamierzał przejść z tego świata do Ojca, Chrystus ustanowił ten sakrament jako wieczną pamiątkę swej męki, jako wypełnienie dawnych zapowiedzi, jako największe swoje dzieło i pozostawił jako szczególną pociechę dla tych, którzy smucą się z powodu Jego odejścia.

Z dzieł św. Tomasza z Akwinu
(Opusculum 57, in festo Corporis Christi, lect. 1-4)

Jak powstało ta Uroczystość?
Przyczyną jej ustanowienia były widzenia św. Julianny z Cornillon, które przyczyniły się do wprowadzenia Bożego Ciała w diecezji Liège we Francji w 1246 r. Dopiero w1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił to święto uroczystością dla całego Kościoła. A w Polsce po raz pierwszy zostało ono wprowadzone w 1320 r. w diecezji krakowskiej, dzięki staraniom tamtejszego bp Nankiera.

W zeszłym tygodniu obchodziliśmy Święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, będące pamiątką ustanowienia przez naszego Pana i Zbawiciela sakramentu kapłaństwa, dziś jest Urtoczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jako przypomnienie o ustanowieniu w Wieczerniku Eucharystii. Czyż to nie jest piękne, że nasz Pan dał ludziom swoją moc, żeby chleb przemieniać w Jego Ciało, a wino w Jego Krew?

Reklamy
Kategorie:uroczystości
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: