Strona główna > refleksje, Święta Rodzina, święci > Niedziela Świętej Rodziny

Niedziela Świętej Rodziny

Maryja – laurkowa czy prawdziwa? Józef – starzec czy może jednak nie? Wielu z nas zada sobie dzisiaj takie i inne pytania na temat Świętej Rodziny. Tyle razy słyszymy, że są Oni dla nas przykładem, a często zapominamy, że… nie są to postacie filcyjne. Jest jakaś taka tendencja, żeby świętych przedstawiać w oderwaniu od życia. A przecież stąpali oni po tej samej ziemi co każdy z nas, stykali się z tymi samymi problemami. Spójrzmy na obrazy, figury przedstawiające Maryję z Dzieciątkiem. Zawsze właściwie widzimy ją z koroną na głowie, w królewskich szatach. A tymczasem jest to zwyczajnie portret… matki z dzieckiem! Tylko Matki i Dziecka z wielkich liter pisanych. Matki, która też po nocach nie spała czuwając przy dziecku, karmiła je, nosiła, pieluszki zmieniała. Jej obowiązki macierzyńskie niczym nie różniły się od tych dzisiejszych.

Józef jest postacią zdecydowanie zapomnianą. Przedstawiany jako starzec (co ciekawe, wizerunek ten utrwalił się dopiero w średniowieczu, poniekąd jako „zabezpieczenie” dziewictwa Maryi), spychany jest na dalszy plan. Tymczasem to on musiał zadbać o wyżywienie, mieszkanie, bezpieczeństwo Świętej Rodziny. Tak jak każdy tata, w naszych rodzinach. Pracował jako cieśla, zarabiał na utrzymanie.

Jaka jest więc rola maleńkiego Jezusa? Scalał ich. Scalał Maryję z Józefem, ale scalać ma też każdą współczesną rodzinę. Bo jeżeli to On będzie w centrum naszego życia, jego fundamentem, to śmiele możemy rzec: będziemy niezniszczalni dla grzechu. Ale nie swoją mocą, lecz Jego.

Zadaj sobie dziś pytanie, kiedy modliłeś się za żonę, męża, syna, córkę, ojca, matkę? Kiedy WSPÓLNIE uklękliście do modlitwy? Kto jest najważniejszą osobą w Waszej rodzinie?

Tekst by Agata Dąbrowska

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: