Strona główna > ciekawe postacie, sługa boży, święci, świętość > „Święta Agata- piękno ciała, piękno duszy”

„Święta Agata- piękno ciała, piękno duszy”

Autentyczność męczeństwa św. Agaty jest potwierdzona przez liczne apokryfy i hagiograficzne legendy, jakkolwiek dokładna przyczyna jej śmierci i opis męczeństwa nie są znane. Od setek lat św. Agata, piękna i niezłomna młoda kobieta, która miała odwagę przeciwstawić się prawu Imperium Rzymskiego i poświęciła swoje życie w imię wartości w które wierzyła, jest natchnieniem dla rzeszy wyznawców oraz artystów. Fenomen św. Agaty polega prawdopodobnie na niezwykłym połączeniu piękna cielesnego i jeszcze piękniejszego umysłu tej kobiety. Umysłu, który wzniósł się ponad niewyobrażalne cierpienie i miał siłę poświęcić swe ciało na ołtarzu miłości. Aby w pełni zrozumieć z czym miała się zmierzyć przyszła św. Agata, warto przybliżyć epokę w której żyła. Agata przyszła na świat w bogatym mieście kupieckim Katanii na Sycylii około roku 235 w rodzinie rzymskich arystokratów. Urodziła się w czasach, kiedy Imperium Rzymskie było w swoim największym rozkwicie i rozciągało się od Oceanu Atlantyckiego do Mezopotamii i od Brytanii aż po Egipt, wchłaniając w siebie różnorodne kultury, języki a także zwyczaje. Imperium Rzymskie starało się umocnić swoją pozycję wprowadzając jeden obowiązujący język urzędowy, rzymskie prawa oraz religię. Niepokój rządzących bojących się o stabilność Imperium zaczęła wzbudzać religia chrześcijańska, która miała coraz więcej wyznawców. Dekretem Septimiusa Sewerusa każdy chrześcijan miał być postawiony przed sąd, gdzie miał wyrzec się Boga, unikając tym sposobem tortur i śmierci.

W czasach kiedy rozpoczyna się historia męczeństwa św. Agaty, centrum Katanii był potężny pałac prefekta Kwincjana, gdzie mieszkał on wraz ze swoją żoną, niewolnikami oraz wojskiem, kontrolującym ład i porządek w całym regionie. Pod koniec roku 249 cezar Decjusz Trajan ustanowił nowy dekret, zgodnie z którym każdy chrześcijanin miał być pochwycony, torturowany oraz zabity. Mimo ryzyka, Agata skończywszy 15 lat złożyła śluby czystości poprzez symboliczne ściągnięcie welonu i przykrycie głowy flammeum (welonem, które nosiły panny młode w Rzymie), tym samym stając się oblubienicą Chrystusa. Informacja o ślubach czystości złożonych przez wyznawczynie Chrystusa dotarła do prefekta Kwincjana, który szczególnie zainteresował się jej przypadkiem, gdyż widział w tym sposobność przejęcia majątku jej rodziny. Ludzie Kwincjana rozpoczęli poszukiwania Agaty. Mimo prób ucieczki, Agata została pojmana i przyprowadzona przed oblicze prefekta. Kwincjan zapragnął mieć dziewczynę dla siebie. Ta odrzuciła jednak względy prefekta. Kwincjan zdecydował się dać jej czas do namysłu. Na jego rozkaz św. Agata została oddana na miesiąc do domu rozpusty pod opiekę Afrodyzji, aby ta uczyniła mu ją powolną. Dziewczyna nie wyparła się jednak Chrystusa i nie zamierzała oddać się Kwincjanowi. Zawiedziony w swych nadziejach próbował ją zastraszyć, kiedy jednak i to zawiodło, została skazana na więzienie. Św. Agata została ponownie postawiona przed obliczem prefekta, który nie mógł złamać jej oporu, wynikiem czego została poddana torturom. Kwincjan chcąc ją poniżyć nakazał liktorowi obciąć jej piersi. Jedna z legend o św. Agacie mówi, że po kaźni została umieszczona w celi czekając na śmierć, jednakże tej samej nocy jej rany uleczył św. Piotr. Kwincjan na drugi dzień przywołał ją ponownie przed swe oblicze i żądał, aby wyrzekła się Boga. Kiedy ta odmówiła, męczennicę rzucono na rozpalone węgle. Tortury przerwano z powodu trzęsienia ziemi, które odczytano jako gniew Boga za niewinne męczeństwo św. Agaty. Zgromadzeni widzowie zdjęli kobietę z ognia jednak ta zmarła na ich rękach. Zgodnie z opisem Jakuba de Voragine’a w “Złotej legendzie”, trzęsienie ziemi ocaliło św. Agatę od spalenia żywcem i ta umarła w więzieniu. W rok po jej śmierci doszło do erupcji Etny i rozpalona lawa zagroziła miastu. Mieszkańcy miasta posłużyli się czerwonym welonem św. Agaty dla powstrzymania lawy. Z welonem w dłoniach ludzie podążyli w kierunku płynącej lawy, która zatrzymała się nie niszcząc miasta.

Relikwie Świętej znajdują się w katedrze w Katanii nazywanej Duomo Santa Agata. W dniu swojej patronki mieszkańcy Katanii biorą udział w uroczystej procesji La Festa di Sant’Agata, podczas której ulicami miasta obwożony jest relikwiarz Świętej (http://www.youtube.com/watch?v=zYBAICQWuBE). Procesja odbywa się już od 500 lat, prawie w niezmienionej formie i rozpoczyna się 3 lutego. O świcie 4 lutego relikwiarz umieszcza się na srebrnym rydwanie, który jest ciągnięty przez 5000 mężczyzn. La Festa di Sant’Agata jest jedną z największych procesji na świecie i rokrocznie bierze w niej udział ponad milion uczestników.

W Polsce wspomnienie liturgiczne św. Agaty jest obchodzone 5 lutego. W tradycji ludowej w tym dniu święcono chleb, sól i wodę. Ze względu na specyfikę legendy o św. Agacie, od wieków jest ona patronką zawodów mających kontakt z ogniem: ludwisarzy, kominiarzy. Jest także orędowniczką w chorobach piersi a także opiekunką matek karmiących. W Polsce, kobiety po mastektomii na swoją patronkę wybrały właśnie św. Agatę, ponieważ ta podobnie jak i one została pozbawiona atrybutu kobiecości.

Postać św. Agaty ma nam przypominać czym jest prawdziwe poświęcenie i walka o to, w co się wierzy nawet kosztem własnego życia. Śmierć i męczeństwo św. Agaty jest odbiciem męki i śmierci samego Chrystusa. Jezus pod postacią św. Agaty zadaje nam nieme pytanie: „jak wiele jesteście w stanie poświęcić aby mnie odnaleźć?

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: