Strona główna > Przemyślenia, Wielki Post > Wielki Post to czas ogołocenia…

Wielki Post to czas ogołocenia…

Kolejny Wielki Post w naszym życiu. Przeżywamy Go po raz kolejny wciąż słysząc nawoływania o nawrócenie, post, modlitwę i jałmużnę. Ale ile razy wziąłeś to tak naprawdę do serca? A ile razy wcieliłeś to tak naprawdę w życie?

A do czego zachęca w tym Wielkim Poście Papież Franciszek? Zachęcam do przeczytania całego Orędzia na Wielki Post, a tymczasem chciałabym się podzielić tym co dla mnie w nim jest najważniejsze. Papież opiera się na słowach św. Pawła skierowanych do Koryntian: Znacie przecież łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa, który będąc bogatym, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić (2 Kor 8,9).

Na początek rzuca się nam w oczy owo stwierdzenie o ubóstwie Jezusa. Ale o co tak naprawdę chodzi? O to, że Chrystus stał się człowiekiem, wziął nasze ukochał nas nad życie. Czym zatem jest ubóstwo, którym Jezus nas wyzwala i ubogaca? Jest nim właśnie sposób, w jaki Jezus nas kocha, w jaki staje się naszym bliźnim, niczym Dobry Samarytanin, który pochyla się nad półżywym człowiekiem, porzuconym na skraju drogi (por. Łk 10,25 nn). Tym, co daje nam prawdziwą wolność, prawdziwe zbawienie i prawdziwe szczęście, jest Jego miłość współczująca, tkliwa i współuczestnicząca.

Wielki Post to nie dla nas tylko czas czerpania ze zdrojów Bożego Miłosierdzia, ale także czasem naszego świadectwa, pokazania innym, że jesteśmy bogaci miłością Boga i pełni zaufania do Niego, niczym Jezus. A jak pokazać owo świadectwo? Z odpowiedzią przychodzi św. Jakub w swoim liście: Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy sama wiara zdoła go zbawić? Wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. Pokaż mi swoją wiarę bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków. (Jk 2, 14. 17. 18b) Więc uczynki, uczynki i jeszcze raz uczynki. Oddaj bezdomnemu swoją kanapkę, którą zrobiłeś sobie na drugie śniadanie, może kup mu bułkę i ciepłą herbatę, przekaż jakieś książki, zabawki i przybory szkolne dzieciakom z domów dziecka? Bo cóż z tego, że będziesz na każdej Drodze Krzyżowej, skoro to nic nie zmieni, skoro dzięki temu nie zrobisz niczego dobrego dla innych? Nie musisz wcale szukać daleko wśród głodujących dzieci w Afryce. Rozejrzyj się wokół siebie. Zobacz ilu jest w Twoim mieście bezdomnych, ile dzieciaków, które głód oszukują wodą, ileż domów dziecka, w których brakuje wszystkiego – porządnego jedzenia, zabawek, ubrań, przyborów szkolnych… To właśnie TY możesz im pomóc! I to właśnie TERAZ, kiedy dobry i miłosierny Bóg nawołuje do postu, modlitwy i jałmużny. Wiem, że nieraz ciężko jest coś oddać komuś, kto ma jeszcze mniej od nas, ale sam Papież Franciszek w swoim orędziu mówi: Budzi moją nieufność jałmużna, która nie boli. Więc pokażcie swoją wiarę uczynkami!

Orędzie Papieża znajdziesz o TU.

Chcesz pokazać wiarę uczynkami? Zapraszam do przeczytania TEGO posta i odpowedzenia na niego swoimi czynami.

  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: