Strona główna > Bóg, okresy liturgiczne, Wielki Post > „Gotowe jest serce moje, Boże” (Ps 108, 2a)

„Gotowe jest serce moje, Boże” (Ps 108, 2a)

108db11b37f173aeb4b278ace37efbd0

Wielki Post, przeżywany w wielkim skupieniu ale przede wszystkim na codziennym śledzeniu drogi Jezusa na Golgotę. To tam wdarła się śmierć, aby trzy dni później przeniknęło zmartwychwstanie. Czterdzieści dni kuszenia Jezusa… to czterdzieści dni zmagania się z przeciwnościami dla każdego z nas.

Podejmij walkę

Podejmowanie wyrzeczeń, ofiary. Rezygnowanie z dobrodziejstw, dostatku i bogactw. W zamian przyjmowanie na swoje barki pokuty, jałmużny i modlitwy. Umartwianie się i nawracanie się każdego dnia. Wyjść w pojedynkę na drogę i walczyć z przeciwnościami. A Chrystus nic innego nie mógł, przyjął krzyż, szedł, wręcz się czołgał gdy ciężar dostatecznie go przytwierdzał do podłoża.

Modlitwa

Podjęcie się nawet najprostszej ale codziennej modlitwy w danej intencji. A im modlitwa bardziej zaawansowana tym wyrzeczenie większe: Nowenna Pompejańska, uczestnictwo we Mszy sprawowanej w Nadzwyczajnym Rycie (Msza trydencka), odmawianie wszystkich godzin z Liturgii Godzin- jeżeli dotychczas w żadnej z tych modlitw nie brałeś udziału, to może warto w Wielkim Poście ofiarować swój czas?

Post

Podobnie jak z modlitwą im bardziej zaawansowany tym wyrzeczenie większe. Jednak ta kwestia zależy od każdego z osobna głównie w zależności od zdrowia. Jeżeli możesz odmówić sobie tylko słodyczy- zrób to, jeżeli jesteś w stanie zrobić cokolwiek w tym kierunku- zrób to.

Jałmużna

Ile pieniędzy wydajemy na głupoty? Każdy wydaje niepotrzebnie dziennie kilka złotych. A gdyby tak przeznaczyć na jakiś cel społeczny, a może jest to dobra okazja by odkładać pieniądze dla koleżanki, której nie stać na wycieczkę szkolną. Dobrym wyjście z sytuacji są także istniejące w kościołach skarbony, jak i papierowe skarbonki z Caritasu. Ile możesz tyle ofiaruj. Nawet wdowi grosz ceni się wysoko…

„Stwórz o Boże we mnie serce czyste i odnów we mnie moc ducha” (Ps 51, 12)

Aby Wielki Post mógł zostać dobrze przeżyty przez każdego z nas- przygotuj się. Uporządkuj wszystko. Szczególnie siebie. A później zadecyduj o wyrzeczeniach. Każde się liczy, dlatego nie warto rezygnować z walki.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: