Strona główna > Uncategorized > Droga Krzyżowa na Wielki Piątek

Droga Krzyżowa na Wielki Piątek

1.Pan Jezus skazany na śmierć.
„Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: «Ukrzyżuj! Ukrzyżuj!» Rzekł do nich Piłat: «Weźcie Go i sami ukrzyżujcie! Ja bowiem nie znajduję w Nim winy». Odpowiedzieli mu Żydzi: «My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym».” (J 19, 6-7)
Pomyśl, kim dla Ciebie jest Chrystus… Czy i dla Ciebie jest Synem Bożym? Czy uważasz, że są siebie nim uczynił? Przyjąłeś go do swojego serca czy i ty skazujesz Go na śmierć krzycząc w anonimowym tłumie: «Ukrzyżuj! Ukrzyżuj!»?

2.Pan Jezus bierze krzyż na swe ramiona.
„Lecz On się obarczył naszym cierpieniem,
On dźwigał nasze boleści,
a myśmy Go za skazańca uznali,
chłostanego przez Boga i zdeptanego.” (Iz 53, 4)
Jezus wziął krzyż, wziął ciężar naszych grzechów, wziął pokornie niczym baranek. A czy Ty potrafisz wziąć swój własny krzyż i swoje własne cierpienie? Czy potrafisz być jak On – pokorny i… silny w walce ze słabościami? Jak traktujesz Jezusa niosącego krzyż Twoich boleści? Jak skazańca czy jak Zbawiciela?

3.Pierwszy upadek Pana Jezusa.
Upadł. Ciężar krzyża Go przygniótł. Ale wstał i poszedł dalej, choć wiedział, że dalej wcale nie będzie łatwiej. A Ty co robisz, gdy przygniotą Cię Twoje grzechy? Leżysz pod nimi dalej, czy oddajesz je Temu, który wie jak z nich powstawać?

4.Pan Jezus spotyka swą matkę.
Jezus spotkał swoją Matkę, Matkę, która cierpiała wraz z Nim i nie mogła nic z tym zrobić. A On mimo cierpienia i bólu, wciąż patrzy się na nią z Miłością. A jak Ty się zachowujesz na spotkaniach z Maryją? Jak zachowujesz się na spotkaniach z rodzicami? Czy mimo swojego bólu i cierpienia wciąż potrafisz rozmawiać z nimi z Miłością? Czy górę bierze zawiść, zadry i ból?

5.Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi.
„Następnie wyprowadzili Go, aby Go ukrzyżować. I przymusili niejakiego Szymona z Cyreny, ojca Aleksandra i Rufusa, który wracając z pola właśnie przechodził, żeby niósł krzyż Jego.” (Mk 20b-21)
Pomyśl… kiedy ostatni raz komuś pomogłeś? Kiedy ostatni raz pomogłeś komuś nieść jego krzyż? Jaki przykład dajesz swoim dzieciom, wychowankom? Najbardziej spektakularna pomoc zaczyna się od małych gestów – od podania paczki chusteczek płaczącej osobie, ustąpienia miejsca w tramwaju czy szczery uśmiech, który odmieni komuś dzień

6.Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
Miała odwagę, żeby podejść i otrzeć Jezusowi twarz, dzięki temu na jej chuście i w jej samej odbiło się prawdziwe Chrystusowe odbicie. Vera eikon („prawdziwy wizerunek”) – Weronika… A czy Ty masz jej odwagę? Czy dasz odbić w sobie prawdziwy wizerunek Chrystusa, bez zniekształceń, bez czyiś wymysłów i dopowiedzeń?

7.Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
Kolejny upadek, kolejne powstanie, kolejna droga do przodu, do Zbawienia. Czy masz w sobie tę siłę do powstawania, którą daje Pan?

8.Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty
„A szło za Nim mnóstwo ludu, także kobiet, które zawodziły i płakały nad Nim. 28 Lecz Jezus zwrócił się do nich i rzekł: „Córki jerozolimskie, nie płaczcie nade Mną; płaczcie raczej nad sobą i nad waszymi dziećmi!  Oto bowiem przyjdą dni, kiedy mówić będą: „Szczęśliwe niepłodne łona, które nie rodziły, i piersi, które nie karmiły”. Wtedy zaczną wołać do gór: Padnijcie na nas; a do pagórków: Przykryjcie nas!” (Łk 23,27-31).

 9.Trzeci upadek Pana Jezusa.
Ostatni upadek. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Kolejny upadek, po którym wstać coraz trudniej. Ale da się. Miłość do człowieka dodała Ci, Panie, sił, żeby wstać i iść dalej – na śmierć. Dziękuję.

10.Pan Jezus z szat obnażony.
Pomyśl, kiedy ostatni raz się obnażyłeś, ale z tych szat duchowych. Czy potrafisz się obnażyć? Przyznać się do błędu? Pokazać swoje słabości? Jezus jako Bóg nie miał słabości, ale jako człowiek miał na pewno jakieś niedoskonałości psychiczne. Obnaż się przed Bogiem, jak przed lekarzem, któremu pokazujesz bolące miejsce i mówisz: „Tu boli. Uzdrów, proszę.”

11.Pan Jezus przybity do krzyża.
„Gdy przyszli na miejsce, zwane „Czaszką”, ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie. Lecz Jezus mówił: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Potem rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając losy.” (Łk 23, 33-34)

12.Pan Jezus umiera na krzyżu.
Było już około godziny szóstej i mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej. Słońce się zaćmiło i zasłona przybytku rozdarła się przez środek. Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego. Po tych słowach wyzionął ducha.” (Łk 23, 44-46)

13.Pan Jezus zostaje zdjęty z krzyża.
Ciało Jezusa zostaje zdjęte z krzyża, Matka je wtula do swojego serca, a Józef z Arymatei przejmuje nad Jego ciałem opiekę. A jak wygląda Twoja opieka? Jak wygląda to jak bierzesz za kogoś odpowiedzialność? Jesteś jak Józef czy jesteś jego przeciwieństwem?

14.Pan Jezus złożony do grobu
Był tam człowiek dobry i sprawiedliwy, imieniem Józef, członek Wysokiej Rady. Nie przystał on na ich uchwałę i postępowanie. Był z miasta żydowskiego Arymatei, i oczekiwał królestwa Bożego. On to udał się do Piłata i poprosił o ciało Jezusa. Zdjął je z krzyża, owinął w płótno i złożył w grobie, wykutym w skale, w którym nikt jeszcze nie był pochowany. Był to dzień Przygotowania i szabat się rozjaśniał. Były przy tym niewiasty, które z Nim przyszły z Galilei. Obejrzały grób i w jaki sposób zostało złożone ciało Jezusa. Po powrocie przygotowały wonności i olejki; lecz zgodnie z przykazaniem zachowały spoczynek szabatu.” (Łk 23, 50-56)

Fotografie stacji drogi krzyżowej pochodzą ze strony internetowej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku

Reklamy
Kategorie:Uncategorized
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: