Strona główna > Bóg > Introibo ad altare Dei

Introibo ad altare Dei

TheMass„Domine, non sum dignus, ut intres sub tectum meum: sed tantum dic verbo, et sanabitur anima mea”

Msza Wszechczasów, Msza sprawowana w Klasycznym Rycie Rzymskim, Nadzwyczajna forma Rytu Rzymskiego czyli najprościej mówiąc Msza Trydencka. Jak to właściwie jest, z czym to się je i w zasadzie po co powrót do łaciny?

Msza Wszechczasów to przedsoborowa liturgia zwana starą lub trydencką. Cechy charakterystyczne: język- łacina, kapłan odwrócony tyłem do ludu albo raczej zwrócony w stronę krzyża, wielka cisza, Komunia przyjmowana na klęcząco, ornat skrzypcowy wraz z manipularzem i kobiece mantylki. Układ Mszy również różni się od tych sprawowanych w Novus Ordo, ponieważ współcześnie odeszło się od modlitwy u stopni ołtarza, Confiteor odmawianego najpierw przez celebransa a później przez lud, Pater noster odmawianego przez celebransa ( lud włącza się na Sed libera nos a malo) i wielu innych czynników, które każdy może odkryć sam uczestnicząc w takiej Mszy Świętej.

Swoją pierwszą Mszę trydencką przeżyłam w zeszłym roku w wakacje, kiedy to jeden z kapłanów obecnych w mojej rodzimej parafii zaczął interesować się tą formą sprawowania liturgii. Na początku nie zachwyciło mnie w niej nic szczególnego. Całą Mszę przeklęczałam (warto też wspomnieć, że postawa na Mszy nie ma większego znaczenia, wyznacznikami mogą być obecni na Mszy ministranci, a kiedy ich brak, to osoby uczestniczące w liturgii, które są bardziej obeznane niż my). Łacina akurat nie była dla mnie wyzwaniem czy zaskoczeniem gdyż byłam z nią obyta poprzez trzyletnią naukę w szkole średniej. Każda kolejna Msza była głębszym odkrywaniem Chrystusa żywego i prawdziwego w Eucharystii ale przede wszystkim w istniejącej na Mszy ciszy oraz niezwykłym skupieniu, delikatności i dokładności celebransa. Wszystkie te cechy składają się na przeżycia, o które czasem trudno na Mszy współczesnej (choć nie jest to reguła).

Powrót do łaciny, powrót do korzeni ciągnie za sobą coraz większą liczbę osób. Nie dlatego żeby przeciwstawić się współczesnym liturgiom sprawowanym w kościołach katolickich, nie dlatego by zrobić komukolwiek na złość czy żeby pokazać jaki to jestem święty bo chodzę na trydencką. Powrót ma na celu uświadomienie piękna i majestatu liturgii, która przecież jeszcze niedawno była sprawowana na porządku dziennym. Powrót ma na celu przywrócenie historii o którą każdy tak bardzo zabiega.

„Loquebar de testimoniis tuis in conspectu regum, et non confundebar: et meditabar in mandatis tuis, quae dilexi nimis.(…) Beati immaculati in via: qui ambulant in lege Domini.”

Kategorie:Bóg Tagi:
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: