Sposób na Wielki Post

wp-2016-slajd-644x320

Dziś przeżywamy II niedzielę Wielkiego Postu. Zapewne wielu z nas wybrało sobie jakieś postanowienie wielkopostne, jednocześnie często zadając sobie pytanie jak dobrze przeżyć ten okres liturgiczny. Takie samo pytanie zadałam sobie i ja, a dziś chciałabym podzielić się kilkoma moimi przemyśleniami.

Z częściową odpowiedzią przychodzi Ewangelia z środy popielcowej.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.
Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś gdy pościsz namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”. (Mt 6,1-6.16-18)

Podsumować to można trzema słowami – jałmużna, modlitwa i post. Ale jak ja to postrzegam?

Jałmużna.
Dla mnie to nie jest dawanie dużych sum na cele dobroczynne na pokaz. To może być kanapka lub butelka wody podarowana bezdomnemu. To może być podzielenie się posiłkiem ze współlokatorem. To może być zeszyt podarowany biednemu dziecku. To może być cokolwiek, byle by było to bezinteresownie.

Modlitwa.
Wiadomo, modlimy się cały rok, jednak Wielki Post to dla mnie okres wzmożonej modlitwy. Tu chociażby jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali. To może być rozpoczęcie Nowenny Pompejańskiej. To może być jakieś drobne, modlitewne zobowiązanie – odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego (zwłaszcza w Roku Miłosierdzia!), odmówienie dziesiątki Różańca w dowolnej intencji…

Post.
Dla mnie to nie jest całe 40 dni o chlebie i wodzie, to nie jest niejedzenie mięsa przez cały Wielki Post. To zrezygnowanie z czegoś drobnego, ale co sprawia nam przyjemność. Chociażby odmówienie sobie batonika w ramach drugiego śniadania, ale można to zastąpić na przykład ulubionym owocem;)

Jednak w tym wszystkim nie chodzi o bycie ponurym i zrzędliwym z racji ciągłego życia o chlebie i wodzie lub postanowienia sobie niejedzenia nic przez jeden konkretny dzień. Nie chodzi o 5 godzin modlitwy dziennie opuszczając jednocześnie swoje obowiązki stanu – naukę, zrobienie obiadu dla rodziny czy wykonanie zadań do pracy. Nie chodzi o dawanie jałmużny na pokaz, tak, żeby znajomi poklepali za to po plecach, a sąsiadka patrzyła życzliwiej. W tym wszystkim chodzi o MIŁOŚĆ. Pokochanie siebie, pokochanie bardziej tych bliższych i dalszych.

Więc zamiast odmawiać sobie cały Wielki Post słodyczy, mięsa czy alkoholu – lepiej bądź życzliwy dla ludzi, pokochaj bliźniego… Poświęć czas dla ludzi. Odnów ważną dla Ciebie relację. Pójdź razem z przyjacielem na spacer. Porozmawiaj, a przede wszystkim wybacz. Wybacz stare zadry. Spotkaj się z kimś, kto Cię zranił i wybacz. Po prostu spotkaj się z ludźmi, bądź życzliwy, przełam siebie, wybacz… Tylko tyle i aż tyle…

7

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: