„Hineni”

 

Nie tak dawno, bo w zeszłą niedzielę, wraz z moim narzeczonym słuchaliśmy tej piosenki. Jechaliśmy do Trzebnicy, do leśnego kościółka, a w drodze towarzyszyła nam najnowsza płyta Leonarda Cohena. Dlaczego dzisiaj o nim?

Leonard zmarł 7 listopada, jednak aż do wczoraj nikt o tym nie wiedział. Mówi się, że rok 2016 jet rokiem tragedii i śmierci ważnych dla popkultury osób. Być może – prawdą jest też to, że na każdego z nas przyjdzie kiedyś czas. Nie jesteśmy nieśmiertelni. Wszyscy wrócimy do domu, z którego wyszliśmy. Co jednak w takim razie wyróżniało pana Cohena od innych?

On wiedział, że zbliża się jego koniec.

Kiedy ktoś jest śmiertelnie chory, to wie, że za niedługo pożegna się z życiem. Jednak zdrowy człowiek nigdy nie wie, kiedy przyjdzie na niego czas. Leonard Cohen w chwili śmierci miał 82 lata. Dużo; niektórzy do takiego wieku nie dożywają. Jednak był zdrowy, dalej pielęgnował swoje poczucie humoru. Trzy tygodnie przed śmiercią wydał nowy album „You Want It Darker”. Tytułowa piosenka znajduje się na początku tego wpisu, polecam włączyć i przesłuchać jeśli jeszcze tego, Drogi Czytelniku, nie zrobiłeś. Jest to piosenka wyjątkowa, nie tylko z racji swojej mrocznej atmosfery. Jest wyjątkowa, bo w niej piosenkarz mówi Bogu, że jest gotowy.

Tytuł artykułu nie jest przypadkowy. Hineni w języku hebrajskim oznacza zwrot „Oto jestem”, który wypowiadali Mojżesz, Abraham i Samuel na wezwanie Boga. Tego samego słowa używa w swojej piosence pan Cohen. Łączy to z tekstem „I’m ready, my Lord” – „Jestem gotowy, mój Panie”. Ilu z nas umiałoby wyrzec te słowa w tej chwili?

Dzisiaj życzę Wam tego, abyście pogodzili się ze swoim przeznaczeniem jeszcze zanim Pan wezwie Was do siebie. Leonard Cohen to zrobił, na wielką skalę pokazał, że jest gotowy by odejść. Nie musiał długo czekać – trzy tygodnie i wrócił do Domu Pana. Oby i nam dane było tak przeżywać nasz koniec.

Ave!

57ac3862-42ef-43db-89c8-25c8fc4d2285.jpg

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: